Zpět


Datová analýza dojezdové vzdálenosti do Prahy
S manželkou nějakou dobu uvažujeme o pořízení parcely pro eventuální stavbu rodinného domu. Bohužel naše diskuze se stále stáčejí k tomu, abychom byli dostatečně blízkou k Praze, ale byli dostatečně daleko od těch nejdražších parcel v širokém okolí.

Místo dohad jsem zapojil datovou analýzu a spočítal dojezdové vzdálenosti ze všech obcí Středočeského kraje v jeden časový okamžik. Cílem se mi stalo centrum Prahy. Respektive budova Hlavního nádraží.

Výpočet v Pythonu

Pro výpočet jsem použil jednoduchý skriptík v Pythonu. Příkládám ho ve formě GISTu. Komentář k samotným výpočtům najdete přímo v Jupyter souboru.

Úpravy v Excelu

Někdy pro rychlost místo programování použiju klasický kancelářský program - zde tabulkový procesor. Je to na každém a na zvážení co vám půjde rychleji. Já jsem v procesoru rozdělil výsledky do sloupců, vhodně pospojoval adresy, odstranil přebytečné znaky a spojil do správného řetězce souřadnice GPS.

Poslední fází byla vizualizace dat. Pro to jsem použil Google Data Studio, kde se zdrojem stala online tabulka v Google Drive a pěkným nástrojem se nastavil vizuál. Paradoxně u této klikací záležitosti jsem se vlastně zapotil úplně nejvíce.😝

Report Google Data Studio

Reporty si můžete prohlédnout a použít pro své účely zde: Google Data Studio report.

Zdroje

Pro výpočty jsem použil standardně dostupné knihovny ekosystému Python a samotný výpočet provedl pomocí Jupyter Lab.

Další zdroje nebo vstupy: